Вівторок, 23.04.2024, 22:14
Вітаю Вас Гость | RSS

Свидівоцька загальноосвітня школа І-ІІІ ст.

Історія села Свидівок

Свидівок – Сокирно

Герб  Свидівка та Сокирного

"Ad otium et salutem"

латині «Для відпочинку і здоров’я»).

Прапор   Свидівка та Сокирного

49 0 30’49’’ північної широти ,     3154’32’’   східної довготи

історія заснування села Свидівок

Перша писемна згадка про село Свидівок датується 1740 роком. За легендою село у його сучасних межах засновано козаком , переяславським отаманом Свідом ( Свідовим), у якого була дружина Ганна і 7 доньок, тому хутір поза очі називали " Світ дівок". Коли він віддавав їх заміж, то всі зятя лишалися разом з дівчатами та їх батьком козаком. Це і були перші мешканці села.

Кіевлянинъ 1840 рік
Похилевич Л.И. Сказания о населених местностях  Киевской губернии
" Свидивок, село окруженное сосновым лесом, над Днепром, в равном расстоянии от местечка Мошен и от города Черкас                                                (14 верст).  Жителей обоего пола: православних 1113, евреев 18,в 1740 году в Свидовке было 90 дворов. Название этого села  необъяснимое из  славянской этимологии,  объясняется из мифологии, по коей Свод был " велегень" или великан, жители Переяславля указывают могилу  своего героя Свода, под Переяславом, на левой стороне Тубержа.    Церковь деревянная, во имя Покрова Пресвятой Богородицы, построена в 1845 году прихожанами, на место прежней  обветшавшей, а  колокольня при ней в 1854 году; по штатам она состоит в 5 классе, земли 39 десятин. О прежней церкви в визите 1746 года Мошенского  деканата говорится, что она была построена около 1741 года, на место еще древнейшей, построенной в 1718 году и описанной в визите  1740 года, и священником при ней был Шапошниченко, по презенте князя  Сангушки Черкаского, рукоположенный   "
Село Свидівок

Село Свидівок – центр однойменної сільської ради ( населення 2453 особи), розташоване на правому березі річки      Дніпро за 17 км. від районного і  обласного центру - м. Черкаси. З півдня, заходу, півночі мальовничу долину оточують  мішані ліси. Східна частина села омивається водами Дніпра.  Завдяки несприятливій болотяній місцевості село дуже  розкидано.  Село виникло на підвищеному березі серед численних боліт, оточених  непрохідними  лісами. в даний час місце першого поселення не заселене, воно  носить назву Церковне, бо тут була  побудована перша церква. З середини XVІІІ ст. під час  сільських повстань проти панської Польщі, село Свидівок було місцем зосередження гайдамацьких загонів. В селі також зосереджувались гайдамацькі  скарби, про що свідчать пізніші  знахідки. Село вважалося  державним, селяни не відчували  кріпаччини, вони займалися переважно лісорозробками.  Бідні  селяни ходили на заробітки, на рудники в м. Кривій Ріг та на залізниці. В селі було розповсюджено випалювання  деревного вугілля для продажу в м.  Черкаси. На Дніпрі заможні селяни  будували млини і ступники для обробки грубого  домотканого сукна.  1873 рік в селі відкрита перша церковна -  приходська школа в найманій хаті.
Одне з старих фото школи

1918 рік в селі створено перший комнезам та проголошена Радянська влада. Першим головою комнезама був Яценко Антон Васильович,заступник - Перевала Давид Степанович. Була створена перша жіноча організація Жінорг М.А.Сайченко
фото Яценка А.В.                                                                 фото Сайченко Марії

1922 рік.  В селі створена первинна  комсомольська організація. Першими комсомольцями були - Яценко Сергій Антонович, Яценко Яків Антонович,  Радіон Сопілка, М'якота Ганна, М'якота Петро Андрійович,Харченко Василь Титонович, Борисенко Гнат Зинов'євич, Савченко Карпо, Жирний Захарко,  Коломієць Павло
  фото перших комсомольців

Яценко Я.А.                                                                          Борисенко Г.З.

Яценко С.А.- першій комсорг.
1926 рік. Створено партійний більшовицький осередок.  1925-1926 роки. Створено артіль " Червоний бондар", члени якої займалися деревообробкою.
Перший голова артілі - Жалдак Пилип Захарович.1931 рік. Артіль перейменовано на " Прогрес", головою було обрано Борисенко Петра Івановича. 1928 рік.
Створення першої організації спільного обробітку землі. ( СОЗ), очолюваний Горником Демидом Дмитровичем, формально було приєднано до
Василицького СОЗу " Надія "
1929 рік. В селі збудовано нову школу.
фото школи 1951 року,1963 року,

1931 рік. Відкрито перші дитячі ясла, медпункт.19 серпня 1941 року, село захопили німецько -  фашистські загарбники.У вересні 1943 року у районі села
проводилася висадка Дніпровського десанту, а пізніше форсування Дніпра радянськими військами.Партизанами і частинами Червоної армії в
листопаді 1943 року в селі Свидівок створюється  плацдарм для форсування Дніпра. В боях за цей плацдарм з 13-18 листопада німці втратили до 3000
солдат і офіцерів  багато зброї та майна Під час окупації на території села діяла підпільна група,  яку очолив Г.М.Бабак.14 листопаду 1943 року села
Свидівок та Сокирно були повністю звільнені від фашистів. . На фронтах Великої вітчизняної війни і в партизанських загонах воювали проти загарбників
436  чоловік, з них  205 загинуло,128 нагороджено бойовими орденами і медалями Радянського Союзу.

1952 рік. В селі проведено електромережі, та проводове радіомовлення. Артіль " Прогрес" приєднали до Руськополянського лісозаводу, а потім до
меблевого комбінату " Перше травня."В селі збудовано нове приміщення клубу з бібліотекою.1992 рік, початок загальної газифікації села, шляхом
кооперування коштів громадян.4 листопада 1995 року запалено символічний Голубий факел, що знаменувало завершення першої черги газифікації.
Травень 2011 року, відкриття каплиці, спортивного майданчика. В осені  відкрили дитячий майданчик

Територіальну громаду сіл Свидівок та Сокирно очолювали:
1939-1941 роки, Жирний Семен Гнатович;
                              Іващенко Йосип Олександрович;
1953-1955 роки, Філіпенко Павло Степанович;
1955-1957 роки, Жирний Григорій Семенович;
1957-1973 роки, Сопілкова Ольга Офанівна;
1973-1975 роки Власова Поліна Іванівна;
1975-1981 роки, Жалдак Володимир Антонович;
1981- 2006 роки, Калюжна Джанетта Пилипівна;
на даний час громаду села очолює Вовк Світлана Миколаївна.

На даний час на території Свидівка розміщена друга бригада птахофабрики „ Перемога - Нова” та  „Фабрики кухонних меблів”, Свидівське лісництво. В
селі працюють – середня школа, дитячий садок, бібліотека,  Будинок культури, медична амбулаторія, бувший  санаторій „ Світанок”, 7 торгівельних
точок.

Історичні та архітектурні пам’ятки